איך בודקים אחוזי שומן

כמות שומן מסוימת הינה חיונית לפעילות תקינה ובריאה של הגוף. השומן שומר על טמפרטורת הגוף, מרפד ושומר על החום של איברים ורקמות והינו הצורה העיקרית לאגירת אנרגיה בגוף. ככל שאחוז השומן בגוף מעל הממוצע, יש יותר סיכון בריאותי לקבל מחלות משניות להשמנה כגון חלות לב, יתר לחץ-דם, אבני מרה, סכרת ועוד. דבר ראשון, אחוזי השומן הינו מה האחוז של שומן שהגוף שלכם מכיל. לדוגמא, אם אתם שוקלים 63 ק"ג עם 10% שומן, אז 6.3 ק"ג הם שומן ו-56.4 ק"ג הינם מסת גוף רזה (עצם, שריר, איברים, דם וכדומה). השומן בגוף הינו מרכיב חשוב בשמירה על משקל הגוף. רקמת השומן דורשת פחות קלוריות מרקמת שריר. אז ככל שיש לכם פחות שומן ויותר שריר, נוכל לאכול יותר קלוריות מבלי לעלות במשקל. בנוסף לכך, צריך לזכור שככל שיש יותר אחוזי שומן, קל יותר לעלות במשקל. הסיבה לכך נעוצה שהשריר יותר פעיל מבחינה מטבולית מאשר רקמת השומן.

כמה אחוזי שומן יש לי

מדידת אחוזי שומן יכולה להתבצע במספר שיטות. בדומה למשקל הדיגיטלי הנפוץ בבתים, ישנו משקל ידידותי לשימוש, בעל פונקציה המודדת את אחוזי השומן של האדם בצורה מדויקת למדי.  המשקל אינו מצריך מיומנות גבוהה למדידת אחוזי השומן, לכן ניתן לרכוש אחד כזה ולעקוב אחר אחוזי השומן גם בבית.

בנוסף, ישנו מחשבון אחוזי שומן אליו מזינים את נתוני האדם הנמדד, כמו משקל, גובה והיקפי הגוף. לאחר הזנת הפרטים, המחשבון מציג את אחוזי השומן. חשוב לציין כי במחשבונים מסוג זה, עשויה להיות סטייה בתוצאה לעיתים. כמו כן, ישנן נוסחאות אותן ניתן לחשב בכוחות עצמכם. בדומה למחשבון אחוזי השומן, גם בנוסחאות אלו מזינים את היקפי הגוף ואת משקל האדם הנמדד.

שיטה מדויקת יותר למדידת אחוזי שומן הינה בעזרת מכשיר מיוחד הנקרא קליפר. המכשיר נפוץ בקרב מאמני כושר ומכוני כושר מקצועיים, מכיוון שנדרשת מיומנות וידע כיצד למדוד את אחוזי השומן בעזרת המכשיר.

חישוב אחוזי שומן-זמן

זמן בדיקת אחוזי שומן הטוב ביותר למדידת אחוזי שומן, הינו בבוקר. המדידות של משקל הגוף והיקף מותניים המדויקות ביותר מיד לאחר הקימה מ-7-8 שעות שינה. זאת משום שבמהלך היום, המזון והשתייה שהאדם צורך עשויים להשפיע על היקפי הבטן וכך להגיע לתוצאות לא מדויקות.

כדי לחשב את היקף המותניים, צריך להשתמש בסרט לא נמתח. צריך לשים לב שהוא יכול להקיף את הגוף, להקביל אותו לרצפה, ולהדק אותו בלי ללחוץ על הגוף. מודדים את רוחב המותניים בחלק הכי צר שלהם, בדרך כלל קצת מעל הטבור.

הנוסחה לא תחשב את האחוז המדויק של שומן בגוף. הצורה המדויקת ביותר הוא שקילה מתחת למים, אבל הנוסחה בהחלט יכול לתת מדד מה מצבכם והאם יש ירידה או עליה או ירידה באחוזי השומן בגוף.

איך מודדים אחוזי שומן בעזרת קליפר?

חישוב אחוז שומן באמצעות מכשיר הקליפר מתבצעת על ידי אנשי מקצוע בעלי הכשרה מתאימה, ומתבססת על הערכת עובי השומן התת עורי באזורים נבחרים בגוף. דיוק המדידה תלוי משמעותית במיומנות ובניסיון של המודד. שימוש במכשיר זה מתבסס על צביטה של רקמת השומן שעל פני העור (שומן תת-עורי) במספר מוקדים בגוף ומדידה של עובי קפל השומן, תוך הפרדתו מהשריר בצורה ידנית. שימוש בקליפר דורש מיומנות גבוהה, שכן הפרדה של רקמת השומן מהשריר לא תמיד פשוטה, מה שעלול להוביל לאבחון של רמה גבוהה או נמוכה מדי של אחוזי שומן, בשל צביטה לא נכונה.

אחוזי שומן-נשים וגברים

טווח אחוזי השומן התקין משתנה בהתאם לגיל, לגובה ולמין, זאת עקב צרכים פיזיולוגיים שונים. נשים זקוקות לכמות גדולה יותר של שומן חיוני בגופן בהשוואה לגברים והטווח הרצוי עולה מעט עם הגיל. לדוגמא, אחוזי שומן רצויים עבור גבר בשנות ה-40 לחייו יעמדו על 10-22%, לעומת טווח רצוי של 23-34% שומן עבור אישה באותם הגילאים. מצב המסווג כהשמנה מתייחס לאחוזי שומן הגבוהים מ-25-30% בגברים ומ-39-42% בנשים (כתלות בגיל). חשוב להדגיש כי גם מצבים של תת-שומן הינו מצב שאינו רצוי מבחינה בריאותית והוא עשוי להיות מקושר לתסמינים הנובעים מזמינות אנרגטית נמוכה הכוללים בין השאר פגיעה במערכת הרבייה, בריאות עצם לקויה, פגיעה במערכת החיסון, וביכולות גופניות וקוגניטיביות שונות.

ד"ר פיטנס – מוצרי כושר מקצועיים

אנו בד"ר פיטניס, מספקים מגוון רחב של מכשירי כושר מקצועיים לחדרי כושר ובתים פרטיים. כמו כן, אצלנו תוכלו להנות מחלבונים ותוספי תזונה איכותיים. על מנת לעקוב אחר התקדמותכם באימונים ובחיטוב הגוף, ניתן לרכוש אצלנו משקל וסילי מקצועי המסוגל למדוד את אחוזי השומן בצורה מדויקת. אנו פועלים מעל עשור עם שרשרת ארוכה של אלפי לקוחות מרוצים .

המוצרים שלנו ברשת ד"ר פיטניס מועברים ישירות ממחסני היצרנים והיבואנים הרשמיים בלבד, ונמכרים בהטבות ומבצעים אטרקטיביים במיוחד.

 

לכל שאלה צרו אתנו קשר : 1700-556-566

דוא"ל : [email protected]

סל הקניות0
אין מוצרים בסל
המשך בקניות
0
דילוג לתוכן